Flamenko müziği ve dansının 2010 yılında UNESCO tarafından ‘’Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası’’ listesine alınması ile, 16 Kasım “Dünya Flamenko Günü” olarak kutlanmaya başladı. Bu özel gün için, Türkiye’de 2013 yılından bu yana düzenli olarak, bir ilk ve tek gerçekleşiyor: Deli Sanat tarafından Ankara’da bir Flamenko Maratonu düzenleniyor. 

Maraton, 2015 yılından itibaren de Uluslararası Flamenko Ankara Festivali kapsamında yapılıyor. 

Maratonda, yalnızca flamenko danslarının eğlenceli formlarından biri olan “Sevillanas’’ dans ediliyor. 2015 yılından itibaren 6 yıl ard arda Hayal Kahvesi’nde, 2021'de Çayyolu Âla Çatı'da düzenlenen maraton, dans etmeye pes eden son dansçıya kadar sürüyor.   

İzleyiciye açık olan maratonda, Sevillanas dansını bilen tüm flamenko dansçı ve kursiyerleri, yarışmacı ya da serbest olarak dans edebiliyor. Maratonda yarışmacı olmak isteyenler, maraton öncesinde isimlerini Deli Sanat’a bildiriyorlar. 

Maratonda, Flamenko Ankara Derneği müzisyenleri canlı müzik yapıyor, katılımcılarla mini bir ‘’Sevillanas’’ palmas (alkışla ritm yapma) gösterisi düzenleniyor ve herkese açık mini bir ‘’Sevillanas’’ dans eğitimi de yer alıyor. 

Deli Sanat, maraton kazananlarını her yı birbirinden güzel hediyelerle ödüllendiriyor. 

Deli Sanat Flamenko Maratonu bir 16 Kasım Dünya Flamenko Günü kutlamasıdır. Bu kutlamada esas alınan şey ise tüm flamenkoseverlerle, flamenkocularla, flamenko müzisyenleriyle, flamenko dansçılarıyla, flamenko kursiyerleriyle birlikte olmaktır. Her seviyedeki flamenko dansçısının- kursiyerinin birlikte özgürce ve keyifle dans edebileceği, tanışıp- kaynaşabileceği ortak bir alan yaratmaktır. Ve bu maratonda flamenko dans formlarından yalnızca ‘Sevillanas’ seçilerek, tüm dans edenler arasında ortak bir dil kullanılmaktır. 

SEVILLANAS: Endülüs’te popüler bir dans biçimidir. Kimi kaynaklar isminin çağrıştırdığı gibi Sevilla’da doğduğunu, kimisi de aksini söyler. Eski bir Castillia dansı olan seguidilla'dan türediği söylenmektedir. 
Neşeli, zıpır zıpır bir yapısı vardır ve özellikle flamenko eğlenceleri olan fiestalar’ın ve festivallerin dansı olarak bilinir. Aslında çift olarak dans edilir, solo ya da grup dansı olarak kullanımı da yaygındır. 
3/4’lük bir zamanla ifade edilir. 4 bölümden oluşur: İlk bölümün karşılaşmayı, ikinci bölümün tanışmayı, üçüncü bölümün kavgayı ve dördüncü bölümün evliliği anlattığı söylenir.
Öğrenilen koreografi her Sevillanas parçasında dans edilebilir.

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!